Tredje sektorn som serviceproducent

11.09.2015 kl. 13:13
Ordförande och verksamhetsledaren för Finlands Svenska Ungdomsförbund skriver i sin insändare om hur tredje sektorn kan fungera som kompletterande serviceproducent i vårt välfärdssamhälle.

I dagens ekonomiska situation med annalkande nedskärningar av alla slag, är det av allra högsta vikt att koncentrera sig på modeller som dels betyder inbesparingar och dels ändå upprätthåller en servicenivå ett välfärdssamhälle borde vara en garanti för. Vi kommer i framtiden att behöva välfärdstjänster för allt större befolkningsgrupper. Inte bara kostnadseffektiviteten pratar för sektoröverskridanden. I fråga om köptjänster har man ändå koncentrerat sig främst på privata sektorn och väldigt lite på tredje sektorn.

I Finland genomförs årligen ungefär 123 miljoner timmar frivilligt arbete av över 655 000 personer. Per frivilligperson motsvarar det heltidsarbete i över en månad. Föreningarna beräknas sammanlagt ha ca 15 miljoner medlemmar och man har uppskattat att de står för ca 4 procent av BNP. Det är människor likt vi som bidrar till dessa siffror.

I det rådande ekonomiska klimatet blir det allt viktigare att vi som kommuninvånare är aktiva och samarbetar sinsemellan på eget initiativ. När kommunerna blir större ökar avståndet mellan beslutsfattande och system. Tredje sektorn har en viktig roll i den här utvecklingen som sammanfogande länk och kompletterande serviceproducent. Ett sätt att hålla servicen nära invånarna. Det finns gott om exempel på kommunal service föreningar exemplariskt skött om; daghem, eftermiddagsklubbar, ungdomsgårdar och utbildning på olika plan. Föreningarna behöver dock kommunernas stöd för att kunna samarbeta.

Kommuner har på olika håll indikerat, att man kan stöda tredje sektorn ifall dess tjänster tydligt kompletterar kommunens service där man helt eller delvis avstått från samma service. Dessvärre finns det väldigt få exempel på sådant servicesamarbete. Tredje sektorn bär naturligtvis skulden till detta i samma grad som kommunen. Tredje sektorn fungerar på andra villkor än offentliga och privata sektorn, huvudsakligen med frivilliga insatser. Mot den bakgrunden kunde kommunen gott vara den som tar initiativet och lockar föreningar till givande samarbeten.

Samarbeten kan variera i storlek. På så sätt kan även lokala föreningar ha framgång i offerttävlingar. Kommunerna kunde lätta på ramarna för offerttävlingar och även själv aktivt leta efter potentiella serviceproducenter bland föreningar. Vi har inte råd att glömma bort den resurs föreningarna medför. Det är dags för oss att stöda och söka stöd i tredje sektorn.

 

Niclas Sandnabba är ordförande för FSU och Tomas Järvinen är FSU:s verksamhetsledare.

Niclas Sandnabba och Tomas Järvinen

Rösta på Johanneskandidater

Bland alla nominerade har tre kandidater per kategori gallrats ut till den slutgiltiga Johannesomröstningen.Läs mera »
05.10.2015 kl. 14:02

Verksamhetsplan & budget

Verksamhetsplan och budget för 2016 finns nu till påseende.Läs mera »
02.10.2015 kl. 11:15

Föreningspost 24.9.2015

Läs senaste föreningsposten här.Läs mera »
24.09.2015 kl. 13:23

Johannesgalan 2015

Årets Johannesgala hålls den 31 oktober i Karperö UF. Nu finns programmet till påseende och anmälningen har börjat. Läs mera »
24.09.2015 kl. 08:45

Lediga tjänster på SÖU

Nu finns chans att söka ett vikariat inom kultur eller en projektledartjänst.Läs mera »
20.09.2015 kl. 05:51

Dags att föreslå årets Teaterprofiler

Det är dags att nominera årets Teaterprofiler 2015. Skicka ett förslag på en person eller flera personer och en motivering till teater(at)fsu.fi senast 15.10.2015.Läs mera »
18.09.2015 kl. 10:23

Ansök om produktionsstöd

Nu är det åter dags för FSU-amatörteatergrupper att ansöka om produktionsstöd för höst- och vinterpjäser som uppförs under tiden 1.9.2015–28.2.2016.Läs mera »
18.09.2015 kl. 10:18

Har ni goda marknadsföringsidéer?

FSU kommer att stöda amatörteatrar som har goda idéer inom marknadsföring. Med en god idé kan en teater ansöka om stöd från FSU för att verkställa sin plan. Läs mera »
18.09.2015 kl. 10:14

Puffa i ÖP

Loppis, filmkväll eller temafest– vad händer i din förening i oktober? Ta chansen att puffa för ert evenemang i nästa ÖP som utkommer 6.10.Läs mera »
14.09.2015 kl. 10:55

Föreningspost 2.9.2015

Läs senaste föreningsposten här. Läs mera »
02.09.2015 kl. 15:48

Ansök om renoveringsbidrag!

Finlands hembygdsförbund utlyser understöd för renovering av föreningshus. Sista ansökningsdagen är 30.9. Läs mera »
02.09.2015 kl. 15:43

Ta hygienpass i höst

Ordnar ni soppdagar eller evenemang med matförsäljning? Då kan ni behöva hygienpass. SÖU ordnar kurs 30.9.Läs mera »
01.09.2015 kl. 12:52

Höstens ringträffar

I slutet av september hålls ringträffar i de udda ringarna. Läs mera »
31.08.2015 kl. 10:58

Föreningspost 18.8.2015

Läs senaste föreningsposten här.Läs mera »
18.08.2015 kl. 13:44

Evenemangsfördelningen 2016

Föreningar, släng ett öga på evenemangs-fördelningen för nästa år och kolla att era datum stämmer!Läs mera »
18.08.2015 kl. 11:09

Föreningarnas hemsidor mobilanpassas

På onsdag (19.8) optimeras föreningarnas SÖU-hemsidor för mobiltelefoner och surfplattor. Serviceavbrott kan förekomma under tiden. Läs mera »
17.08.2015 kl. 13:26

Höstbio i lokalen

Det är upplagt för en utmärkt filmhöst med premiärer såsom James Bond, Mission:Impossible och olika familjefilmer. Med SÖU:s mobila biograf kan ni enkelt förvandla föreningslokalen till biograf för en kväll. Läs mera »
11.08.2015 kl. 13:46

Puffar i ÖP

Vill din förening puffa för sitt evenemang i nästa ÖP?Läs mera »
10.08.2015 kl. 08:58

SÖU visar utomhusbio

På Konstens Natt i Vasa (6.8) bjuder SÖU på utomhusbio. Klassikern "Sound of Music" visas på den mobila biografen.Läs mera »
30.06.2015 kl. 16:22

Föreningspost 30.6.2015

Läs senaste föreningsposten här.Läs mera »
30.06.2015 kl. 16:16

Föreningspost 8.6.2015

Läs senaste föreningsposten här.Läs mera »
08.06.2015 kl. 15:50

Puffar i ÖP

Har din förening något evenemang planerat i juli? Ta då chansen att puffa för det i ÖP.Läs mera »
04.06.2015 kl. 13:35

Kansliet stängt i juli

SÖU:s kansli håller sommarstängt under julimånad (1-31.7).Läs mera »
03.06.2015 kl. 13:38

Evenemangskalendern uppdateras

Evenemangskalendern, som föreningarna har tillgång till via sin SÖU-hemsida, uppdateras. Den nya versionen släpps i slutet på veckan. Läs mera »
07.05.2015 kl. 15:09

Nyhetsarkivet

Här hittar du sådant som publicerats
på SÖU:s sida.

Utöver de senaste nyheterna kan du
även söka efter tidigare nyheter.

På SÖU:s sida publiceras i huvudsak
nyheter kring förbundet och dess
verksamhet.

Allmänna reportage och händelser
i föreningarna publiceras i
första hand på ÖP.fi.