UF-föreningsstöd

20.09.2011 kl. 10:05
Finansieringen av framåtriktad, nyskapande verksamhet blir problematisk då alla intäkter behövs för att täcka kostnader som blott upprätthåller föreningen. Stödet till föreningarna skall stimulera till ett brett föreningsliv och aktiva föreningar.

UF-föreningsstöd är FSU:s stödprojekt för medlemsföreningar, som inbegriper både ekonomisk och praktisk hjälp.

De flesta verksamheter behöver pengar för att fungera. En del kan föreningen skaffa själv genom medlemsavgifter, lotterier, basarer med mera. Men ofta räcker det inte, vilket i sin tur kan leda till att aktiviteten tynar, särskilt ifall föreningen har ett föreningshus att ansvara för. Finansieringen av framåtriktad, nyskapande verksamhet blir problematisk då alla intäkter behövs för att täcka kostnader som blott upprätthåller föreningen. Stödet till föreningarna skall stimulera till ett brett föreningsliv och aktiva föreningar.

FSU har som målsättning att både praktiskt stöda, men även ekonomiskt bistå med hjälp till de föreningar som brottas med problem och vars verksamhet minskat. Bidragen som FSU delar ut är avsedda att vara ett visst ekonomiskt stöd till föreningarnas olika aktiviteter och ska stimulera de föreningar som inte längre är aktiva. Bidraget skall uttryckligen riktas till nya satsningar - inte för att finansiera existerande verksamhet!

Föreningar måste själv ansöka om att få komma med i projektet. Av FSU erhåller de först hjälp med att inventera sin verksamhet och med att planera vad föreningsstödet kunde användas till. Användningen av stödet följs upp. Målsättningen är att det tillfälliga stödet skall fungera som en positiv injektion i föreningar var man kämpar med problem men kan uppvisa en vilja att få föreningen på fötter. Satsningen förutsätter givetvis lokalt engagemang.

För att ansöka om föreningsstöd, bör föreningarna skicka en fritt formulerad ansökan där det framkommer hurudan hjälp som behövs. Ansökningarna riktas till FSU, Nylandsgatan 17 B 27, 00120 Helsingfors, fsu@fsu.fi. Sista inlämningsdag är 30.9.2011. Totalt beviljas 5-6 föreningar stöd. Det totala beloppet som utdelas är 10 000 euro.

Föreningsstödet möjliggörs av ett bidrag från Svenska kulturfonden.

Verksamhetsförslag av medlemsföreningar

Den enligt FSU:s styrelse bästa idén premieras med ett pris på 1000 euro.Läs mera »
21.09.2011 kl. 15:31

Spelledare sökes!

De som är intresserade av att bli ledare för en bordsrollspelsgrupp får utöver materialet och skolningen också ett arvode och kilometeresättning för varje gång som man håller en spelsession. Läs mera »
21.09.2011 kl. 11:11

Ordna danskurs!

Ni föreningar kommer väl ihåg att i samarbete med Move It kan ni ordna gratis danskurser. Kontakta tina på SÖU om ni är intresserade. Läs mera »
19.09.2011 kl. 11:28

Nu drar en ny och spännande pidrosäsong igång!

Nytt för i år är att allt gällande SÖU-pidron sköts av Femte ringens verksamhetsledare Ann-Sofie Finne. Läs mera »
06.09.2011 kl. 14:03

SÖU ordnar kurs för teaterintresserade.

8-9 oktober ordnar SÖU en improvisationskurs för teaterintresserade. Kursdragare är improvisationsgruppen Ad Lib från Stockholm kända bl.a. från tv-programmet "Tack gode Gud!" på tv 4. Hösten 2009 besökte gruppen SÖU för första gången och höll en mycket uppskattad workshop och föreställning På efterfrågan kommer nu gruppen tillbaka. Är du med i en ungdomsförening, revy eller sommarteater så skall du ta chansen! Kom med på improvisationsworkshop med Ad lib. Du kommer inte att ångra dig!Läs mera »
31.08.2011 kl. 12:29

Repetitionskurs för ordningsvakter

Ordnas vid Åminne folkpark 10.9, 25€/person.Läs mera »
30.08.2011 kl. 13:32

Svara på Föreningsenkäten!

Ännu hinner ni delta i SÖU:s enkätundersökning. Klicka på länken i högerspalten, bland alla som deltar lottar vi ut en korg fylld med föreningsnyttigheter.Läs mera »
24.08.2011 kl. 12:29

Anmäl dig nu till tidernas teaterfestival!

Programmet för Teaterbåten 2011 börjar klarna och festivalen ser ut att bli ännu större än under tidigare år. Redan nu är över 650 personer anmälda till den tvåspråkiga amatörteaterfestival som samlar entusiaster från hela landet.Läs mera »
18.08.2011 kl. 15:06

Dags att nominera årets Teaterprofiler

Varje år delar FSU ut priset till årets Teaterprofil. Priset utdelas till en man och en kvinna, som under det senaste året utmärkt sig speciellt inom amatörteatern. Varje landskap nominerar en man och en kvinna och vinnarna utses sedan av en jury. Förra årets vinnare blev Hanna Lagerström från Korsnäs, Österbotten och John Lassus från pargas, Åboland.Läs mera »
16.08.2011 kl. 14:39

Projektledare sökes

Vi anställer från hösten 2011 på 50% en PROJEKTLEDARE för projektet Föreningsföretagarna.Läs mera »
03.08.2011 kl. 11:02

Sommarteater

Det vankas sommarteater runtomkring i Österbotten. Redan nu går det bra att boka biljetter.Läs mera »
22.06.2011 kl. 13:13

Föreningsenkäten

SÖU kommer under sommaren att mäta sina medlemmars åsikter med hjälp av en enkät. Bland föreningarna som svarat lottas en korg fylld av föreningsnyttigheter ut.Läs mera »
21.06.2011 kl. 08:54

Sommar med ungdomsbussen!

Hjälp oss att fylla bussens kalender inför sommaren!Läs mera »
08.06.2011 kl. 15:13

Danskalendern, nu nära dig

Ni som vill ha koll på var det ordnas danser i sommar ska söka upp en danskalender. Varje år ger SÖU och dansföreningarna ut en kalender där de flesta sommardanser finns listade. Läs mera »
06.06.2011 kl. 08:15

Uppdatering av hemsidessystemet

Kulturhuset har gjort uppdateringar i sitt system vilket även påverkar de föreningar som har sina sidor via SÖU.Läs mera »
01.06.2011 kl. 12:03

Boka Alfred Backas sommarshow

Nu kan er förening boka Alfred Backs sommarshow - Alfred Backas Första Avskedsturné.Läs mera »
30.05.2011 kl. 11:01

Marknadsför dig på evenemang.fi

Alla ni som har en specialtalang, marknadsför denna talang för allmänheten på evenemang.fi. Vare sig det gäller att blanda drinkar eller uppträda som clown på barnkalas, evenemang.fi är stället dit ni ska vända erLäs mera »
30.05.2011 kl. 10:36

Föreningsteknik i Lappfjärd

En kurs i föreningsteknik ordnas i Lappfjärds ungdomslokal torsdagen 12 maj kl. 18.30. Vid samma tillfälle presenterar Josip IT3- projektet. LUF sköter om kaffeserveringen.Läs mera »
09.05.2011 kl. 12:15

Stoppa momshotet!

EU håller i detta nu på med att skrota föreningarnas momsundantag, något som kan bli förödande för ungdomsföreningar m.fl.Läs mera »
06.05.2011 kl. 11:21

Sommarbilaga

Det är nu dags att skicka in material om sommarens teaterföreställningar till sommarbilagan. Materialet bör vara inlämnat till FSU senast 6.5.Läs mera »
04.05.2011 kl. 08:53

Utbildare inom föreningskunskap

Kurs för de som vill fördjupa sig i föreningskunskap för att kunna föreläsa om ämnet inom den egna organisationen eller för andra.Läs mera »
02.05.2011 kl. 14:34

SÖU söker Fältledare

SÖU söker en positiv, utåtriktad person med intresse och erfarenhet av föreningsliv och projektverksamhet för arbete som fältledare i norra verksamhetsområdet. Läs mera »
27.04.2011 kl. 15:24

Lär dig dansa i Pörtom!

Inled påskfirandet med en danskurs i pörtom uf! På skärtorsdag bjuder Move It och Pörtom uf upp till dans. Klockan 18.30 den 21.4 alltså. Välkomna!!Läs mera »
20.04.2011 kl. 21:02

Bokningsmodulen aktiverad

Nu finns en bokningsmodul kopplad till föreningarnas tjänster och fastigheter.Läs mera »
20.04.2011 kl. 15:49

Nyhetsarkivet

Här hittar du sådant som publicerats
på SÖU:s sida.

Utöver de senaste nyheterna kan du
även söka efter tidigare nyheter.

På SÖU:s sida publiceras i huvudsak
nyheter kring förbundet och dess
verksamhet.

Allmänna reportage och händelser
i föreningarna publiceras i
första hand på ÖP.fi.